2020-2021 Season All District Honors

Three starters for the Region IV-5A runner-up Georgetown Lady Eagles have been named to first-team berths on the All-District 25-5A Team as selected by the alignment’s eight head coaches. Georgetown’s first-team selections are senior point guard Graci Harris, who signed Tuesday to continue her career at John Brown University, 5-9 junior guard Jacqui Spencer and 6-4 junior center Niah Williams. One Lady Eagle — 5-10 senior forward Lauren Woodard — was named to the second team, while six other Georgetown players garnered honorable mention spots for their roles in the team’s 26-5 season, which included a 12-2 run in 25-5A. The honorable mention choices were 5-7 junior guard Morgan Larson, 5-8 senior guard Jordan Stout, 5-5 junior guard Ella Vickers, 5-9 senior forward Megan Herring, 6-1 junior center Sheila Lee and 5-5 junior point guard Sam Folsom.

  

“It’s always nice when your individual players receive all-distinct recognition,” said Georgetown head coach Rhonda Farney. Equally as important though was the number that made academic all-district. Also, I’m very proud of the hard work that was done in the classroom and on the court by our seniors who were named Academic All-State by the Texas Girls Coaches Association, which are Graci Harris, Megan Herring, Lauren Woodard, and manager Daniel Cunningham.” Lady Eagles earning all-district academic honors were Harris, Herring Woodard, Vickers, Spencer, Larson, Folsom, Cunningham, Emyris Mims, Makayla Owens, Abigail Rutledge, Ainsley Pelczar, Madelyne Furr, Erica Ramthun, and Brooke White.

     

State 5A and 25-5A champion Cedar Park dominated the all-district team with sophomore Gisella Maul being selected the MVP, junior Shelby Hayes being picked as the offensive MVP and senior Alisa Knight was voted the defensive MVP.  The Lady Timberwolves Donny Ott was named coach of the year. Also, three Cedar Park players were first-team all-district selections and two others were voted to the second ream.  Leander Glenn freshman Mariah Houston was selected Newcomer of the Year. Georgetown finished in a four-way tie for fifth place in the TGCA’s final 5A poll of the season with Wylie East, Plainview, and College Station.

***

2000-2001 ALL-DISTRICT 25-5A

(As selected by the districts eight head coaches)

SUPERLATIVES

MVP — Gisella Maul, Cedar Park, so., 5-10.

Offensive MVP — Shelby Hayes, Cedar Park, jr., 6-2.

Defensive MVP — Alisa Knight. Cedar Park, sr., 5-10.

Newcomer of the Year — Mariah Houston, Leander Glenn. fr., 5-4.

Coach of the Year — Donny Ott, Cedar Park

 

FIRST TEAM

Graci Harris, Georgetown, sr, 5-7.

Cailyn Kieper, Leander Rouse, jr., 5-5.

Sarai Estupinan, Cedar Park, so., 5-4

Mary Brown, East View, sr., 5-9.

Jacqui Spencer, Georgetown, jr., 5-9.

Elaine King, Cedar Park, jr., 5-11.

Avonnie Justice, Leander Rouse, jr., 5-10.

Niah Williams, Georgetown, jr., 6-4.

Lexie Edwards, Marble Falls, fr., 6-3.

Molly Ly, Cedar Park, so., 5-4.

Londyn Steere, Leander Glenn, sr., 5-9.

 

SECOND TEAM

Ashley Bonneville, Leander Glenn, sr., 5-7.

Jessica Holliday, Liberty Hill, sr., 5-7.

Lauren Woodard, Georgetown, sr., 5-10.

Tea Rodriguez, Marble Falls, sr., 5-3.

Baylee Laird, Liberty Hill, jr., 5-7.

Megan Woods, Cedar Park, jr., 5-10.

Devduni Perera. East View, jr., 5-5.

Crystal Jones, Leander Glenn, so., 6-0.

Gia Lemon, Marble Falls, jr., 5-8.

Angie Sacco, Cedar Park, jr., 5-10.

Emma Hubbard , Liberty Hill, jr., 5-11.

Teneya Tate, Leander Rouse, sr., 5-10.

 

GEORGETOWN HONORABLE MENTION

Morgan Larson, jr., 5-7;  Jordyn Stout, sr., 5-8; Ella Vickers, jr., 5-5; Megan Herring, sr., 5-9; Sheila Lee, jr., 6-1; Sam Folsom, jr., 5-5.

 

GEORGETOWN ACADEMIC ALL-DISTRICT

Ella Vickers, jr.; Jr.; Jacqui Spencer, Jr; Sam Folsom, jr.; Morgan Larson, jr.; Graci Harris, sr.; Megan Herring, sr.; Lauren Woodard, sr.; Emyris Mims, jr.; Makayla Owens, jr.; Daniel Cunningham, sr.; Abigail Rutledge, jr.; Ainsley Pelczar, so.; Madelyne Furr, so.; Erica Ramthun, so.; Brooke White, so.

TEXAS GIRLS COACHES ASSOCIATION ACADEMIC ALL-STATE

Daniel Cunningham, sr.; Graci Harris, sr.; Megan Herring, sr.; Lauren Woodard, sr.

***

FINAL DISTRICT 25-5A STANDINGS

Cedar Park, 14-0; Georgetown, 12-2; Leander Glenn, 9-5; Leander Rouse, 7-7:  East View, 6-8; Liberty Hill, 4-10; Marble Falls, 2-12; Leander, 2-12.

***

GEORGETOWN PLAYOFF ROSTER

Head coach: Rhonda Farney

Assistants: Katie Youngblood, Tosha Doherty, Corey Cunningham.

No. — Name (Pos., Cl., Ht.)

10 — Ella Vickers (G, Jr., 5-5)

13 –Niah Williams (C, jr., 6-4)

14 — Jacqui Spencer (G, jr., 5-9)

15 — Sam Folsom (PG, jr., 5-5)

20 — Brooke White (G, so., 5-7)

22 — Erica Ramthun (G, so., 5-5)

24 — Morgan Larson (G, jr., 5-7)

25 — Graci Harris (PG, sr., 5-7)

30 — Taylor Meyners (G, so., 5-7)

32 — Megan Herring (F, sr., 5-9)

33 –Jordyn Stout (G, sr., 5-8)

35 –Madelyne Furr (F, so., 5-10)

42 — Lauren Woodard (F, sr., 5-10)

44 — Amiya Gonzales (G, so., 5-8)

50 — Sheila Lee (C, jr., 6-1)

INJ — Ainsley Pelczar (F, so., 5-9)

Managers: Lizzette Rodriguez, Makayla Owens, Abigail Rutledge, Emryis Mims, Daniel Cunningham, Jasmine Baltierra.

***

GHD FINAL SEASON RECORD

GEORGETOWN (26-5, 12-2)

Opponent (W/L, Score)                               (Scoring/Rebounding leader)

Waco Midway (W, 45-27)                             Harris, 13/Lee 12  

Round Rock Westwood (W, 54-52)          Spencer 12/Williams 7

Lorena (W, 54-22)                                           Woodard 10/Williams 5

Bryan Rudder (L, 44-51)                                Harris 13/Lee 10

Round Rock McNeil  (W, 56-38)                 Williams, Harris 12/Williams 7

Round Rock (W, 49-33)                                  Williams 19/Williams 10

Pflugerville Connally (W, 36-28)               Harris 10/Vickers, Williams 5

Waco La Vega (L, 41-43)                                 Harris 21/Williams 9

Belton (W, 39-20)                                             Williams 10/Williams 7

Leander Glenn* (W, 59-24)                           Harris 18/Harris 7

Marble Falls* (W, 59-39)                                Woodard 15/Larson 6

East View* (W, 47-32)                                      Harris, Stout 9/Larson, Herring 6

Buda Hays (W, 69-54)                                       Harris 15/Larson 5

Boerne (W, 35-33)                                             Harris 11/Spencer 10

Copperas Cove (W, 52-35)                              Harris 16, Lee 7

Leander* (W, 57-23)                                          Williams 13/Williams/Harris 6

Liberty Hill* (W, 55-26)                                     Williams 11, Williams 7

Cedar Park* (L, 25-63)                                        Woodard, Spencer 6/Williams 8

Leander Glenn* (W, 53-29)                              Woodard 10/Lee 10

Marble Falls* (W, 48-29)                                   Williams, Harris10/Williams 7

East View* (W, 65-23)                                         Spencer 15/Williams 7

Cedar Park* (L, 20-39)                                          Stout 6/Williams 9

Liberty Hill* (W, forfeit)                                          

Rouse* (W, forfeit)                                                  

Leander* (W, 49-14)                                              Spencer 12/Williams 9

Rouse* (W, 49-33)                                                   Spencer 16/Williams 8

 

Bi-District

San Antonio Veterans Memorial (W, 42-32)        Harris 12/Williams 10

Area Round

Castroville Medina Valley (W, 53-26)                 Williams 12/Williams 14

Region IV-5A Quarterfinal

Boerne Champion (W, 42-41)                                  Harris 13/Williams 8

Region IV-5A Semifinals

Sharyland Pioneer (E, 42-28)                                   Harris 12/Herring 9

Region IV-5A Championship

Cedar Park (L, 12-44)                                                  Harris 6/Williams 6            

* — denotes District 25-5A game.

***

REGION IV-5A PLAYOFF BRACKET

BI-DISTRICT

(In bracket order)

Top Half

Castroville Medina Valley 64, S.A. Sam Houston 41

Georgetown 42, S.A. Veterans Memorial 32

Southside 57, S.A. Jefferson 49

Boerne Champion 59, Leander Glenn 58

Brownsville Veterans Memorial 52, McAllen 27

Victoria East 78,  Laredo Martin 28

Sharyland Pioneer 48, Brownsville Pace 31

Victoria West 49, Roma 27

Bottom Half

New Braunfels Canyon 51, Leander Rouse 45

S.A. Lanier 87, S.A. Harlandale 46

Cedar Park 58, Kerrville Tivy 22

S.A. Highlands 68, S.A. Southwest Legacy 58

Corpus Christi Flour Bluff 31, Rio Grande City 22

McAllen Memorial 64,  Donna 51

Corpus Christi Veterans Memorial 78, Laredo Cigarroa 47

McAllen Rowe 44, Edcouch-Elsa 35

***

AREA RESULTS

(In bracket order)

Georgetown 53, Castroville Medina Valley 26

Boerne Champion 75, S.A. Southside 44

 Victoria East 57, Brownsville Veterans Memorial 33

Sharyland Pioneer 38, Victoria West 35

***

New Braunfels Canyon 70, S.A> Lanier 44

Cedar Park 92, S.A. Highlands 44

McAllen Memorial 40. Corpus Christi Flour Bluff 36

Corpus Christi Veterans Memorial 67, McAllen Rowe 27

***

REGIONAL QUARTERFINAL RESULTS

(In bracket order)

Georgetown 42, Boerne Champion 41

Sharyland Pioneer 58, Victoria East 53

Cedar Park 61, New Braunfels Canyon 40

Corpus Christi Veterans Memorial 62, McAllen Memorial 27

***

REGIONAL SEMIFINAL PAIRINGS

(In bracket order)

Georgetown 42 Sharyland Pioneer 28

Cedar Park 61, Corpus Christi Veterans Memorial 39

***

REGIONAL CHAMPIONSHIP GAME

Cedar Park 44,  Georgetown 12

***

OTHER 5A REGIONALS AT A GLANCE

(In bracket order)

QUARTERFINALS

Region I-5A

Lubbock Cooper 80, Canutillo 24

Mansfield Legacy 49, Grapevine 28

Plainview 69, Amarillo Tascosa 63

Wichita Falls Rider 53, Lake Dallas 52

Region II-5A

Frisco Liberty 33, Frisco Memorial 28

North Forney 50, Royse City 47

Wylie East 50, Frisco Lone Star 42

Red Oak 54, Highland Park 48

Region III-5A

College Station 58, Humble Kingwood Park 37

Richmond Foster, bye

Pflugerville Hendrickson 70, College Station A&M Consolidated 48

Beaumont United 56, Manvel 34

SEMIFINALS

Region I

Lubbock Cooper 59, Mansfield Legacy 54

Plainview 70, Wichita Falls 56

Region II

Frisco Liberty 49, North Forney 30

Wylie East 65, Red Oak 60

Region III

College Station 55, Richmond Foster 45

Beaumont United 55, Pflugerville Hendrickson 44

CHAMPIONSHIP GAMES

Region I

Lubbock Cooper 78, Plainview 58

Region II

Frisco Liberty 39, Wylie East 32

Region III

Beaumont United 57, College Station 49

***

UIL 5A STATE TOURNAMENT

SEMIFINALS

Frisco Liberty 39, Lubbock Roosevelt 37

Cedar Park 75, Beaumont United 51

FINALS

Cedar Park 46, Frisco Liberty 39

***

TEXAS GIRLS COACHES ASSOCIATION

FINAL 5A POLL

  1. Cedar Park. 2. Frisco Liberty. 3. (tie) Beaumont United, Lubbock Cooper. 5 (tie) — GEORGETOWN, Wylie East, Plainview, College Station. 9. (tie) Pflugerville Hendrickson, Mansfield Legacy, Sharyland Pioneer, Corpus Christi Veterans Memorial, Richmond Foster, North Farney, Red Oak, Wichita Falls Rider. 17 (tie) Canutillo, Grapevine, Amarillo Tascosa, Lake Dallas, Royse City, Frisco Lone Star, Highland Park, Frisco Memorial, Friendswood, College Station A&M Consolidated, Manvel, Boerne Champion, Victoria East, New Braunfels Canyon, McAllen Memorial.

SIGN UP FOR UPDATES

DISCLAIMER

Non-GISD Website Maintained by the Lady Eagle Basketball Booster Club

AFFILIATE WEBSITES

Facebook_logo-7 Twitter_Logo_Hd_Png_03 SMLogos_0000_Layer-4 maxprepslogo

LADY EAGLE BASKETBALL BOOSTERS

Lady-Eagles-Basketball-Logo-Footer